Od 1 stycznia 2018 roku zmieni się numer konta, na który płatnicy ZUS będą wpłacali składki. Od pewnego czasu Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi wysyłkę listów z nowymi numerami kont składkowych, więc każdy przedsiębiorca powinien już otrzymać informację o numerze swojego indywidualnego rachunku w ZUS.

Przedsiębiorcy zastanawiają się, czy składki za grudzień, zwyczajowo opłacane na początku następnego miesiąca, zapłacić na jedno nowe konto czy na kilka starych kont?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, że składki należne za grudzień 2017 roku należy wysłać na odpowiednie konto w zależności od daty wykonania przelewu:

  • Jeżeli płatnik ureguluje grudniowe składki w terminie do 31 grudnia 2017 r., robi to na dotychczasowych zasadach. W tym przypadku powinien wykonać odrębne przelewy na konta przypisane każdej składce ubezpieczeniowej albo funduszowi.
  • Jeżeli płatnik wykona przelew po 1 stycznia 2018, składki za grudzień 2017 należy przelać na nowy indywidualny numer konta płatnika. Po 1 stycznia 2018 roku nie będzie technicznej możliwości wykonania przelewu na stare numery kont, gdyż dotychczasowe rachunki bankowe ZUS zostaną zamknięte.